Переклад

28 січня 2023

 

ДАТИ ТИЖНЯ

 

30 січняВсесвітній день допомоги хворим на проказу (World Day for leprosy patients). Заснований у 1953 р., завдяки багаторічним зусиллям французького письменника, журналіста та поета Р. Фоллеро, який все своє життя присвятив боротьбі з цією страшною хворобою. Відзначається щорічно з 1954 р. з метою звернути увагу на проблему не тільки медичної, але й широкої світової громадськості, органів ад-міністративного управління, громадських організацій, ділових кіл, благодійних фондів, релігійних громад і приватних осіб. 

 

30 січня – 155 років від дня народження В’ячеслава ТитовичаГонта Будзиновського, українського політичного діяча, історика та письменника, автора творів «Під одну була-ву», «Осавул Підкова», «Козацькі часи в народній пісні» та інших. Помер 14 лю-того 1935 р.

31 січняМіжнародний день ювеліра (International Day of jewelery). Відзначається неофіційно за ініціативи з’їзду ювелірів 2002 р. Українська ювелірна галузь представлена близько 7500 суб'єктами господарювання, понад 99% - недержавної форми власності. 

31 січня – День натхнення серця мистецтвом (Inspire Your Heart With Art Day) яке дозволяє людині розбудити уяву і спонукати до творчості. Потрібно тільки відкрити свій розум і серце, і прислухатися.

31 січня – 165 років від дня народження Андре Антуана, французького режисера театру та кіно, теоретика та реформатора театру, найвизначнішого представника «театрального натуралізму», одного із засновників сучасної театральної режисури. Фільмогра-фія: «Корсиканські брати», «Працівники моря», «Земля» та інші. Помер 9 верес-ня 1943 р.

31 січня – 100 років від дня народження Нормана Мейлера (справжнє ім’я та прізвище – Нохум-Мейлах Мейлер), американського письменника, журналіста, драматурга, сцена-риста та кінорежисера, автора романів «Голі і мертві», «Американська мрія», «Пісня ката» та інших. Фільмографія: «Дикість-90», «Поза законом», «Мейдсто-ун» та інші. Помер 10 листопада 2007 р.

31 січня – 95 років від дня народження Михайла Ілліча Барського, українського театрального режисера, драматурга, автора п’єс «Високе небо», «Наречений напрокат» та ін-ших. Помер 5 квітня 2012 р.

1–5 лютого — Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин (World Interfaith Harmony Week). Відзначається щорічно з 2011 р., за рішенням Генеральної асамблеї ООН у перший тиждень лютого з метою привернути увагу всього світу до зусиль, які вжи-вають релігійні лідери, міжконфесійні рухи й окремі люди в усьому світі з метою сприяти взаємоповазі та взаєморозумінню між послідовниками різних віросповідань і конфесій. 

1 лютого — Всесвітній день хіджаба. Відзначається з 2013 р. у 140 країнах за ініціативи мешканки Нью-Йорка Н. Хан як символ жіночої краси і скромності з метою поширювати знання про іслам і просувати релігійну терпимість.

1 лютого — Міжнародний день десерту. Неофіційне свято, ініційоване блогером і кондитером Е. Дадлі у 2008 р. та присвячене усім солодощам.

1 лютого – 160 років від дня народження Тимотея (Тимофія) Гнатовича Бордуляка, українського письменника, релігійного діяча, організатора освіти, автора віршів, новел і оповідань, серед яких «Ближні», «Оповідання з галицького життя», «Ось куди ми  підемо, небого», «Іван Бразилієць» та інших. Помер 16 жовтня 1936 р.

1 лютого – 70 років від дня народження Павла Ананійовича Дворського, українського співака, композитора, народного артиста України, автора та виконавця музичних творів «Смерекова хата», «Стожари», «Будуймо храми», «Мама Марія» та інших.

2 лютого — День водно-болотних угідь. Встановлено у 1996 р. постійним комітетом Конвенції про водно-болотні угіддя, на згадку річниці підписання Рамсарської конвенції.

2 лютого — День бабака (Groundhog Day). Неофіційне свято в Україні. 

2 лютого — Всесвітній день читання вголос (World Read Aloud Day). Започаткований міжнародним освітнім проєктом LitWorld і відзначається з 2009 р. в першу середу лютого у 173 країнах світу.

2 лютого – День самооновлення. Неофіційне свято подолання життєвих негараздів і продуктивного функціонування людини.

2 лютого – 105 років від дня народження Ізраїля Цалевича Гольдштейна, українського режисе-ра-кінодокументаліста, фронтового кінооператора, народного артиста. Фільмог-рафія: «Україна відроджується», «Біль і мужність Чорнобиля», «Стіна», «Бабин Яр» та інше. Помер 17 лютого 2003 р.

2 лютого – 75 років від дня закінчення Сталінградської битви – битви радянських військ проти німецьких, італійських, румунських і угорських військ у ході Другої світової війни. Розпочата битва 17 липня 1942 р. 

3 лютого – Міжнародний день ніжності. Неофіційне свято форма прихильності до людини, яка відрізняється високою чутливістю, чуйністю, відкритістю, уважністю, витонченою здатністю проявляти почуття любові і турботи по відношенню до іншого.

3 лютого – 170 років від дня народження Геннадія Олександровича Ладиженського, українсько-го та російського живописця, автора творів «В Петербурзі», «Орач», «Україна», «Хаджибей» та інших. Помер 15 вересня 1916 року.

3 лютого – 160 років від дня народження Клементини Карлівни Попович-Боярської, української письменниці та громадської діячки, авторки ліричних віршів, поеми «Звичайна історія», оповідань «Не судилося», «Сільські політики», «Від весілля до похоро-нів» та інших. Померла 7 травня 1945 р.

3 лютого – 125 років від дня народження Алвар Гуго Аалто, фінського урбаністичного архітек-тора, одного з піонерів сучасної світової архітектури, одного із засновників су-часного дизайну. Помер 11 травня 1976 р.

3 лютого – 105 років від дня народження Любові Василівни Забашти, української поетеси, ав-торки п’єс «Весілля в Тернах», «Троянди на камені», поем «Квіт папороті», «Маруся Чурай», «Роксолана», «Леся Українка», «Софія Київська», збірок «Нові береги», «Щоб мовчали гармати», «Дороги дружби», «Вересневі світанки», а та-кож роману «Там за рікою молодість», повістей «Крила Арсена Дороша», «Буди-нок мого дитинства» та інших. Померла 21 липня 1990 р.

3 лютого — 90 років із дня народження Романа Мироновича Корогодського, українського літературознавця, мистецтвознавця, літературо- та кінознавця, активного учасника руху шістдесятників. Помер 16 червня 2005 р.

4 лютого — Всесвітній день боротьби проти раку. Відзначається за рішенням ВООЗ, яка об’єднує зусилля з Міжнародним союзом проти раку для просування способів полегшення глобального тягара раку. 

4 лютогоМіжнародний день людського братства (International Day of Human Fraternity). Відзначається з 2021 р. за резолюціює Генеральної Асамблеї ООН в день підписання в 2019 р. Папою Франциском і імамом Аль-Азхара Ахмад ат-Тайіб «Документа про людське братерство за мир у всьому світі і спільного життя», в якому міститься заклик до запуску ініціатив, які об'єднають цінності міжконфесійної терпимості. Ініціативу підтримали 34 держави-члени ООН. 

4 лютого — День неандертальця. Цього дня у 1857 р. на засіданні Нижньорейнського товариства природознавців і лікарів (Бонн) відбулося представлення знайдених в 1856 р. в німецькій печері Неандерталь черепа і уламків кісток істоти, що жила близько 150 тисяч років тому. Знахідку назвали за місцем виявлення - «неандертальцем» (лат. Homo neanderthalensis).

4 лютого — День народження Facebook (2004 р.)– найпопулярнішої гігантської соціальної мережі у світі. 

4 лютого – 335 років від дня народження П’єра Карле де Шамблен де Маріво, французького драматурга, автора комедій «Гра кохання та випадку», «Острів невільників», ро-ману «Життя Маріанни», «Меткий селянин» та інших. Помер 12 лютого 1763 р.

4 лютого — 150 років із дня народження Тимофія Олексійовича Сафонова, українського художника, мистецтвознавця, педагога, громадського діяча. Помер 29 травня 1930 р.

5 лютого — День Рунеберга. Відзначається шанувальниками творчості фінського поета-ромнатика, філософа, автора державного гімну Фінляндії (вірш «Наша земля») Югана Людвіга Рунеберга (05.02.1804-06.05.1877) у день його народження. 

5 лютого – День ерудита. Неофіційне свято, що відзначають з 2005 р. з метою підвищити інте-лектуальний і моральний рівень суспільства.